Vybudujte si pevný zadeček s těmito cviky na hýždě

Cviky Na Hýždě

Zahřátí pro aktivaci svalů

Předtím, než se pustíte do samotných cviků na hýždě, je neżádoucí přeskočit zahřátí. Zahřátí připraví vaše svaly na zátěž a snížíte tak riziko zranění. Zaměřte se na dynamické protahování, které zahrnuje pohyb a aktivuje svaly.

Skvělou volbou jsou například:

Kruhy pánví: Stoupněte si s nohama na šířu ramen a rukama v bok. Pomalu kružte pánví, jako byste kreslila kruh ve vzduchu. Udělejte 10 opakování na každou stranu.

Výpady vzad s rotací: Stoupněte si s nohama na šířu ramen a rukama před hrudníkem. Udělejte krok vzad a snižte tělo do výpadu. Zároveň s výpadem rotujte trupem na stranu přední nohy. Vraťte se do stoje a opakujte na druhou stranu. Proveďte 10 opakování na každou stranu.

Zvedání kolen: Stoupněte si s nohama na šířu ramen a rukama v bok. Zvedněte pravé koleno směrem k hrudníku a zároveň se snažte dotknout kolena levým loktem. Vraťte se do stoje a opakujte s druhou nohou. Proveďte 10 opakování na každou stranu.

Toto zahřátí by vám mělo zabrat přibližně 5-10 minut. Po zahřátí se budete cítit připraveni na cvičení a vaše hýždě vám poděkují!

Dřepy pro pevný základ

Dřepy jsou jedním z nejlepších cviků pro pevný zadek a nohy. Zapojují totiž hned několik svalových skupin najednou – hýžďové svaly, hamstringy, kvadricepsy i core. Ať už toužíte po kulatějším pozadí, silnějších nohou nebo jen chcete zlepšit svou celkovou kondici, dřepy by ve vašem tréninku neměly chybět.

Existuje mnoho variant dřepů, které vám pomohou zaměřit se na specifické partie hýždí. Klasické dřepy s vlastní vahou jsou skvělým začátkem pro začátečníky. Postavte se na šířku ramen, špičky směřují mírně ven. S rovnými zády a zpevněným středem těla klesejte dolů, dokud vaše stehna nebudou rovnoběžně s podlahou. Poté se vraťte do výchozí pozice.

Pro intenzivnější trénink můžete vyzkoušet dřepy s činkou. Činku si opřete o horní část zad a dbejte na to, abyste ji nesli rovnoměrně. Další variantou jsou bulharské dřepy, které procvičí každou nohu zvlášť a pomohou vám odhalit případné svalové dysbalance. Postavte se před lavičku a jednu nohu si opřete o ni nártem. Poté klesejte dolů, dokud se kolenem nedotknete země.

Při dřepování je důležité dbát na správnou techniku. Záda by měla být po celou dobu cvičení rovná, břicho zpevněné a kolena by neměla přesahovat špičky. Pokud si nejste jistí správnou technikou, nebojte se zeptat zkušenějšího trenéra.

Pravidelným zařazením dřepů do vašeho tréninkového plánu dosáhnete nejen pevnějšího a kulatějšího pozadí, ale také zlepšíte svou sílu, stabilitu a celkovou kondici.

Výpady vpřed pro tvarování

Výpady vpřed jsou skvělým cvikem pro tvarování hýždí a stehen. Zapojujete při nich hned několik svalových skupin najednou, což z nich dělá efektivní součást tréninku. Existuje mnoho variant výpadů, které vám umožní zaměřit se na různé partie hýždí.

Základní výpad vpřed provedete tak, že se postavíte s nohama na šířku boků. Poté uděláte dlouhý krok vpřed jednou nohou a pokrčíte obě kolena do pravého úhlu. Dbejte na to, aby vaše přední koleno nepřesáhlo špičku chodidla. Následně se vraťte do výchozí pozice a opakujte s druhou nohou.

Pro zvýšení intenzity a zapojení více svalových vláken můžete vyzkoušet výpady vpřed s činkami, kettlebellem nebo s vlastní vahou. Mezi další varianty patří například boční výpady, úkročné výpady nebo výpady vzad.

Nezapomínejte na správnou techniku a dýchání během cvičení. Před každým tréninkem se důkladně zahřejte a po tréninku se protáhněte.

Glute bridge pro kulatý tvar

Glute bridge je skvělý cvik pro pevný a kulatý zadeček. Zapojuje všechny tři hýžďové svaly: velký, střední i malý sval hýžďový. Pravidelným zařazením glute bridge do vašeho tréninku dosáhnete nejen žádoucího tvaru, ale také zlepšíte sílu a stabilitu celého těla.

Pro správné provedení cviku si lehněte na záda s pokrčenýma nohama na šířku boků. Chodidla mějte celou plochou na podložce. Pánev je v neutrální poloze, neprohýbejte se v bedrech. S nádechem zatněte hýždě a zvedejte pánev nahoru, dokud vaše tělo nekopíruje přímku od ramen ke kolenům. V horní pozici chvíli vydržte a s výdechem pomalu spouštějte pánev zpět na podložku.

Pro zvýšení intenzity cviku můžete vyzkoušet různé varianty:

Glute bridge s jednou nohou: Cvik provádějte pouze s jednou nohou na podložce, druhou nohu držte nataženou nahoru.

Glute bridge s vahou: Na oblast pánve si položte jednoruční činky, kotouč nebo osu s odpovídající zátěží.

Glute bridge s elevací: Nohy si položte na vyvýšenou plošinu, například na lavičku nebo bednu.

Dbejte na správnou techniku a plynulý pohyb. Cvik provádějte pomalu a kontrolovaně, abyste maximálně zapojili hýžďové svaly a předešli zranění. Zařaďte glute bridge do svého tréninku 2-3x týdně a brzy uvidíte výsledky!

Zanožování pro posílení

Zanožování patří mezi klasické cviky, které aktivují svaly na zadní straně stehen a hýždí. Ať už cvičíte doma, venku nebo v posilovně, existuje mnoho variant, jak tento cvik zařadit do vašeho tréninku.

Začněte s vlastní vahou a postupně přidávejte zátěž pomocí odporové gumy, kotníků nebo cvičte na strojích. Důležité je dbát na správnou techniku. Při zanožování držte záda rovná, neprohýbejte se v bedrech a pohyb veďte tahem, ne švihem. Zaměřte se na zapojení hýžďových svalů a kontrolovaný pohyb.

Pro začátečníky je vhodné cvičit zanožování v kleče s oporou o předloktí. Pokročilejší můžou zkusit zanožování ve stoje s oporou o zeď nebo židli. Pro zvýšení intenzity zkuste zanožování s nataženou nohou nebo s přidržením kontrakce v horní fázi pohybu.

Nezapomínejte na důležitost komplexního tréninku. Zanožování je skvělým doplňkem k dřepům, výpadům a dalším cvikům na nohy a hýždě. Pravidelným zařazením zanožování do vašeho tréninkového plánu posílíte svaly, zlepšíte stabilitu a dosáhnete pevných a tvarovaných hýždí.

Hip thrust pro maximální efekt

Hip thrust je králem cviků na hýždě a právem si získal obrovskou popularitu. Správně provedený hip thrust aktivuje svaly hýždí mnohem efektivněji než dřepy nebo výpady. Chceš-li z hip thrustu vytěžit maximum, zaměř se na následující body.

Technika je základ: Než začneš zvedat těžké váhy, osvoj si perfektní techniku. Polož si záda na lavičku (ne na krk!), chodidla na šířku ramen a kolena směřující vpřed. Pohyb vychází z hýždí, ne ze zad nebo hamstringů. V horní fázi pohybu zatni hýždě a chvíli vydrž.

Přidej zátěž: Jakmile zvládneš techniku s vlastní vahou, je čas přidat zátěž. Můžeš použít jednoruční činku, kotouč nebo odporovou gumu. Zátěž by měla být výzvou, ale ne na úkor techniky.

Variace pro všechny: Hip thrust nabízí nespočet variací. Zkus hip thrust na jedné noze, s elevací nohou nebo s pauzou v horní fázi pohybu. Každá variace zapojí svaly hýždí trochu jinak a podpoří jejich růst.

Nezapomínej na regeneraci: Svaly hýždí potřebují po tréninku čas na regeneraci. Dopřej jim dostatek bílkovin, kvalitního spánku a protahuj je.

Hip thrust je skvělý cvik pro každého, kdo chce zpevnit a vytvarovat hýždě. Neboj se experimentovat s variantami a zátěží a brzy uvidíš výsledky.

Protažení pro uvolnění svalů

Protažení po cvičení je stejně důležité jako samotné cvičení. Pomáhá uvolnit napětí ve svalech, zlepšuje rozsah pohybu a snižuje riziko zranění. Po cvičení na hýždě je důležité protáhnout nejen svaly hýždí, ale i okolní svalové skupiny, jako jsou hamstringy, flexory kyčlí a spodní část zad.

Začněte protažením svalu piriformis, který se nachází hluboko v hýždích. Posaďte se na zem s nataženýma nohama. Pokrčte pravou nohu a položte pravý kotník na levé stehno. Poté se předkloňte a snažte se dotknout hrudníkem stehna. Vydržte v pozici 30 sekund a opakujte na druhou stranu.

Dalším důležitým svalem je hamstring, který se nachází na zadní straně stehna. Postavte se s nohama na šířku ramen a mírně pokrčenými koleny. Předkloňte se a snažte se dotknout špiček nohou. Pokud se nemůžete dotknout špiček, chytněte se za lýtka nebo stehna. Vydržte v pozici 30 sekund.

Pro protažení flexorů kyčlí si klekněte na pravé koleno a levou nohu dejte před sebe. Pánev tlačte dopředu a mírně se předkloňte. Vydržte v pozici 30 sekund a opakujte na druhou stranu.

Nakonec protáhněte spodní část zad. Lehněte si na záda s pokrčenýma nohama a chodidly na zemi. Přitáhněte obě kolena k hrudníku a obejměte je rukama. Vydržte v pozici 30 sekund.

Pravidelné protahování po cvičení vám pomůže udržet vaše svaly pružné a zdravé. Nezapomeňte dýchat zhluboka během protahování a nikdy neprotahujte svaly do bolesti.

Publikováno: 02. 07. 2024

Kategorie: fitness

Autor: Jáchym Holubář

Tagy: cviky na hýždě