Nabušte své bicepsy s těmito cviky!

Cviky Na Biceps

Anatomie bicepsu

Biceps, neboli dvojhlavý sval pažní, je jedním z nejznámějších svalů lidského těla. Jeho hlavní funkcí je flexe (ohnutí) lokte a supinace (otočení) předloktí. Skládá se ze dvou hlav: dlouhé a krátké. Dlouhá hlava začíná na lopatce nad ramenním kloubem a upíná se na kost vřetenní (radius) v předloktí. Krátké hlava vychází z lopatky pod ramenním kloubem a upíná se také na kost vřetenní.

Při cvičení na biceps je důležité zapojit obě hlavy svalu. Cviky jako bicepsové zdvihy s velkou činkou, jednoručními činkami nebo na spodním kladkostroji, efektivně stimulují obě hlavy bicepsu. Pro maximální stimulaci je důležité dbát na správnou techniku cvičení. Pohyb by měl vycházet z lokte, ne ze zad nebo ramen.

Pro posílení bicepsů je vhodné zařadit do tréninku různé varianty bicepsových zdvihů. Střídání úchopů (nadhmat, podhmat, neutrální úchop) a šířky úchopu aktivuje svalová vlákna z různých úhlů a podporuje komplexní rozvoj svalu. Kromě klasických bicepsových zdvihů existuje mnoho dalších cviků, které biceps posilují. Mezi ně patří například shyby s podhmatem, přítahy činky v předklonu s podhmatem nebo zdvihy jednoručních činek na šikmé lavici.

Zahřátí před cvičením

Před samotným posilováním bicepsů je nezbytné provést důkladné zahřátí. Zahřátí připraví svaly na zátěž, zlepší prokrvení a sníží riziko zranění. Začněte 5-10 minutami lehkého kardio cvičení, jako je běh na místě, skákání panáka nebo jízda na rotopedu. Poté se zaměřte na dynamický strečink, který zahrnuje pohyby s postupným zvětšováním rozsahu. Pro biceps jsou vhodné kroužení pažemi vpřed a vzad, protažení paží do stran a střídavé zvedání paží nad hlavu. Důležité je provádět pohyby plynule a kontrolovaně, bez švihu. Po dynamickém strečinku je vhodné zařadit pár sérií cviků s lehkou zátěží, například bicepsové zdvihy s jednoručními činkami nebo na kladce. Proveďte 10-15 opakování v každé sérii s důrazem na správnou techniku a plynulý pohyb. Po dokončení zahřátí by se vaše svaly měly cítit prohřáté a připravené na náročnější cvičení. Pamatujte, že zahřátí je nedílnou součástí každého tréninku a nemělo by se podceňovat.

Klasické zdvihy s činkami

Bicepsové zdvihy s činkami patří mezi nejoblíbenější cviky na biceps. Provádí se s jednoručními nebo obouručními činkami a umožňují procvičit biceps z různých úhlů. Mezi klasické zdvihy s činkami patří například bicepsové zdvihy s jednoručkami ve stoje, bicepsové zdvihy s jednoručkami vsedě na šikmé lavici nebo bicepsové zdvihy s velkou činkou.

Pro dosažení optimálních výsledků je důležité dbát na správnou techniku cvičení. Při zdvizích s činkami je důležité držet lokty u těla a zvedat činky plynulým a kontrolovaným pohybem. Důležité je také dýchání – při zdvihu vydechujeme a při spouštění činky se nadechujeme.

Kromě klasických zdvihů s činkami existuje i mnoho dalších cviků na posílení bicepsů. Mezi oblíbené patří například shyby podhmatem, přítahy velké činky v předklonu nebo zdvihy jednoruček s oporou o lavici. Pro dosažení co nejlepších výsledků je vhodné zařadit do tréninku různé cviky a pravidelně obměňovat tréninkový plán.

Zdvihy s jednoručkami

Zdvihy s jednoručkami patří mezi nejoblíbenější a nejefektivnější cviky na biceps. Existuje mnoho variant, jak je provádět, a to jak s ohledem na držení činek, tak i na polohu těla. Mezi základní varianty patří zdvihy s jednoručkami ve stoje, vsedě na lavici a s oporou o šikmou lavici.

Při provádění zdvihů s jednoručkami je důležité dbát na správnou techniku. Záda by měla být rovná, lokty by měly být blízko u těla a pohyb by měl vycházet z lokte, nikoliv ze zápěstí. Důležité je také dýchání – s nádechem spouštíme činky dolů a s výdechem je zvedáme nahoru.

Pro dosažení co nejlepších výsledků je vhodné zařadit do tréninku různé varianty zdvihů s jednoručkami. Můžeme střídat různé úchopy, zátěže a počty opakování. Pro začátečníky je vhodné začít s nižší zátěží a postupně ji zvyšovat.

Kromě zdvihů s jednoručkami existuje i mnoho dalších cviků na posílení bicepsů, jako jsou například shyby podhmatem, přítahy horní kladky podhmatem nebo bicepsové zdvihy na stroji. Pro dosažení co nejlepších výsledků je vhodné zařadit do tréninku kombinaci různých cviků.

Silné bicepsy nejsou jen o zvedání těžkých vah, ale o precizním provedení cviků a soustředění na zapojení svalových vláken.

Matěj Novotný

Kladivové zdvihy

Kladivové zdvihy jsou super cvikem na biceps, který cílí hlavně na vnější hlavu bicepsu a zároveň posiluje i svaly předloktí. Díky úchopu s dlaněmi směřujícími k sobě (neutrální úchop) zapojujete svaly trochu jinak než u klasických bicepsových zdvihů s velkou činkou nebo jednoručkami. To pomáhá budovat celkově silnější a vyváženější paže.

Srovnání cviků na biceps
Cvik Náročnost Zapojení svalů Potřebné vybavení
Bicepsový zdvih s jednoručkami Střední Biceps, předloktí Jednoruční činky
Bicepsový zdvih s velkou činkou Střední až vysoká Biceps, předloktí, záda Velká činka, lavička
Kladivový zdvih s jednoručkami Střední Biceps, brachialis Jednoruční činky

Pro správné provedení kladivových zdvihů stůjte rovně s nohama na šířku ramen. Uchopte jednoručky neutrálním úchopem a nechte je volně viset podél těla. S lokty fixovanými u těla zvedněte jednoručky směrem k ramenům. V horní fázi pohybu krátce podržte a poté pomalu spouštějte jednoručky zpět do výchozí pozice. Během celého cviku myslete na to, abyste měli zpevněný střed těla a neprohýbali se v zádech.

Kladivové zdvihy můžete zařadit do svého tréninku zad nebo bicepsů. Jsou vhodné jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé, kteří chtějí cílit na specifické svalové partie. Nezapomeňte zvolit odpovídající zátěž, abyste cvik prováděli technicky správně a s plným rozsahem pohybu.

Bicepsové zdvihy na stroji

Bicepsové zdvihy na stroji představují skvělou alternativu k činkám, obzvlášť pokud s posilováním začínáte. Stroj vede pohyb vaší paže po pevně dané dráze, čímž minimalizuje riziko špatné techniky a zranění. Díky tomu se můžete plně soustředit na kontrakci bicepsu a dosáhnout tak maximálního procvičení.

Než se do cvičení pustíte, nastavte si sedátko a opěrku tak, aby vám vyhovovaly. Lokty by měly být během cvičení opřené o podložku a zápěstí v rovině s předloktím. Pohyb začněte s pažemi nataženými, ale ne úplně propnutými v loktech. Poté zvedejte závaží směrem k ramenům, a to pouze silou bicepsů. V horní fázi pohybu na chvíli podržte a poté pomalu spouštějte závaží zpět do výchozí pozice.

Při cvičení na bicepsovém stroji dbejte na plynulý a kontrolovaný pohyb. Vyvarujte se švihání trupem nebo používání příliš vysoké zátěže. Pamatujte, že důležitější než váha je správná technika a plné procítění svalu.

Přítahy na hrazdě

Přítahy na hrazdě, ačkoliv se zdají být cvikem primárně zaměřeným na záda, skrývají v sobě netušený potenciál pro budování mohutných bicepsů. Tajemství tkví ve způsobu provedení a v zapojení správných svalových skupin.

Při klasickém přítahu s nadhmatem se biceps zapojuje spíše sekundárně. Chceme-li z přítahů na hrazdě vyždímat maximum pro růst bicepsů, musíme zvolit podhmat. Úzký podhmat s dlaněmi na šířku ramen aktivuje bicepsy mnohem intenzivněji a umožňuje cíleně procítit jejich kontrakci v horní fázi pohybu.

Důležitým aspektem je také držení těla. Udržujte rovná záda, zpevněný střed těla a ramena stažená dolů a dozadu. Pohyb by měl vycházet z loktů, nikoliv z trhnutí celým tělem. Zaměřte se na pomalé a kontrolované provedení, jak při pohybu nahoru, tak i při spouštění dolů.

Pro maximální stimulaci bicepsů se doporučuje zařadit do tréninku více sérií s nižším počtem opakování, zvolte například 3-4 série po 6-8 opakováních. Nezapomeňte na důkladné protažení po tréninku, abyste předešli zranění a podpořili regeneraci svalů.

Negativní opakování

Negativní opakování představuje pokročilou tréninkovou techniku, která je obzvláště efektivní pro budování síly a objemu bicepsu. Zatímco u běžného opakování se soustředíte na zvedání zátěže (koncentrická fáze), u negativního opakování jde o kontrolované spouštění zátěže (excentrická fáze). Právě tato fáze, kdy sval brzdí pohyb proti gravitaci, je klíčová pro stimulaci růstu.

Při cvičení bicepsů s negativními opakováními budete potřebovat o něco vyšší zátěž, než byste běžně zvládli. Pomocník vám pomůže zvednout činku nebo jednoruční činky do horní polohy cviku (např. bicepsový zdvih s velkou činkou, zdvih jednoručních činek). Následně se soustředíte na pomalé a kontrolované spouštění zátěže zpět do výchozí pozice. Doba spouštění by se měla pohybovat v rozmezí 3-5 sekund.

Pamatujte, že negativní opakování jsou velmi náročná na svaly a centrální nervový systém. Proto je zařazujte do tréninku s rozmyslem a neprovádějte je příliš často. Pro začátek stačí 1-2 série po 3-5 opakováních u jednoho cviku na biceps.

Supersety a dropsety

Supersety a dropsety představují pokročilé tréninkové techniky, které vám pomohou posunout vaše bicepsové tréninky na novou úroveň. Supersety spočívají v provedení dvou cviků na biceps bez pauzy mezi nimi. Například můžete zkombinovat zdvihy s velkou činkou a koncentrované zdvihy s jednoručkami. Tímto způsobem zapojíte svaly z různých úhlů a maximalizujete jejich stimulaci. Dropsety jsou další skvělou technikou pro budování svalové hmoty a síly bicepsů. Po dokončení série cviků s určitou váhou, ihned snižte váhu a pokračujte v cvičení do selhání. Například po sérii bicepsových zdvihů s jednoručkami snižte váhu o 20 % a proveďte další sérii bez přestávky. Supersety a dropsety jsou náročné techniky, proto je důležité začít s menší zátěží a postupně ji zvyšovat. Nezapomeňte také na dostatečnou regeneraci mezi tréninky, aby se vaše svaly mohly zotavit a růst.

Regenerace a výživa

Po náročném tréninku bicepsů je nezbytné dopřát svalům dostatek času na regeneraci. Během cvičení dochází k mikroskopickým trhlinám ve svalových vláknech, které se během odpočinku hojí a svaly sílí. Nedostatečná regenerace může vést k přetížení, zranění a snížení výkonnosti. Doporučuje se zařadit alespoň jeden den odpočinku mezi tréninky bicepsů. Pro podporu regenerace je klíčový spánek, během kterého dochází k uvolňování růstového hormonu, který podporuje opravu svalových tkání.

Stejně důležitá jako regenerace je i správná výživa. Pro růst a regeneraci svalů je nezbytný dostatečný příjem bílkovin. Mezi vhodné zdroje bílkovin patří libové maso, ryby, vejce, mléčné výrobky, luštěniny a ořechy. Sacharidy jsou důležité pro doplnění energie po tréninku a podpoření regenerace. Doporučují se komplexní sacharidy s nízkým glykemickým indexem, jako jsou celozrnné pečivo, rýže natural, ovesné vločky a ovoce.

Nezapomínejte ani na dostatečnou hydrataci. Voda je nezbytná pro mnoho tělesných funkcí, včetně transportu živin do svalů a odplavování odpadních látek.

Časté chyby při cvičení

Při cvičení na biceps se často opakují chyby, které brání optimálním výsledkům a zvyšují riziko zranění. Jednou z nejčastějších je švihový pohyb, kdy se závaží zvedá s využitím hybnosti místo síly bicepsu. To snižuje efektivitu cviku a může vést k problémům s lokty a rameny. Další chybou je neúplný rozsah pohybu. Mnoho lidí zvedá činku pouze do poloviny, čímž omezuje aktivaci bicepsu a brání jeho plnému rozvoji. Důležité je provést pohyb plynule a kontrolovaně v celém rozsahu, od úplného natažení až po maximální kontrakci svalu. Častým nešvarem je i příliš těžká váha. Pokud nezvládáte udržet správné držení těla a techniku cviku, snižujete efektivitu a zvyšujete riziko zranění. Raději volte nižší zátěž a zaměřte se na precizní provedení. Zapomínat byste neměli ani na dýchání. Při zvedání činky vydechujte a při spouštění se nadechujte. Správné dýchání podporuje stabilitu těla a dodává svalům potřebný kyslík. V neposlední řadě je důležité dbát na správné držení těla. Lokty by měly být fixovány u těla a záda rovná. Nepřetáčejte zápěstí a neprohýbejte se v bedrech. Dodržováním těchto zásad minimalizujete riziko zranění a maximalizujete efektivitu vašeho tréninku bicepsů.

Tipy pro maximální výsledky

Pro dosažení maximálních výsledků při cvičení na biceps je klíčová správná technika. Zaměřte se na pomalé a kontrolované pohyby, vyhněte se švihání činkami a zapojte do cviku pouze svaly paží. Důležitá je také progresivní zátěž – postupně zvyšujte váhu, počet opakování nebo snižujte dobu odpočinku mezi sériemi. Nezapomínejte na dostatečnou regeneraci, biceps potřebuje po náročném tréninku čas na obnovu. Strava bohatá na bílkoviny podpoří růst svalové hmoty. Pro komplexní rozvoj paží zařaďte do svého tréninku různé cviky na biceps, jako jsou bicepsové zdvihy s jednoručkami, s velkou činkou, na spodní kladce či hammer curls. Experimentujte s různými úchopy a šířkami úchopu pro zapojení všech svalových vláken. Nebojte se požádat o radu zkušenějšího trenéra, který vám pomůže s nastavením správné techniky a tréninkového plánu. Pamatujte, že klíčem k úspěchu je trpělivost a důslednost.

Publikováno: 18. 07. 2024

Kategorie: fitness

Autor: Anna Pospíšilová

Tagy: cviky na biceps | cvičení na posílení bicepsů