Fitness: Získejte pevná stehna a boky s těmito cviky

Cviky Na Stehna A Boky

Zahřátí svalů před cvičením

Představte si, že se chystáte na důležitý závod. Sedli byste do auta a rovnou šlápli na plyn? Asi ne. Stejně tak je důležité zahřát svaly před cvičením. Proč? Zahřátí zvyšuje průtok krve do svalů, čímž se připraví na zátěž. Svaly jsou pak pružnější a méně náchylné k zranění. Navíc se zahřátím připravíte i kardiovaskulární systém a zlepšíte rozsah pohybu.

Jak na to? Stačí 5-10 minut lehké aktivity, jako je rychlá chůze, jogging na místě nebo švihadlo. Poté se zaměřte na dynamický strečink, který zahrnuje pohyby s postupným zvětšováním rozsahu, například kroužení pažemi, rotace trupu nebo výpady vpřed. Nezapomeňte na protažení všech hlavních svalových skupin.

Pamatujte, že správné zahřátí je klíčové pro efektivní a bezpečný trénink.

Dřepy pro pevné stehna

Dřepy patří mezi nejoblíbenější a nejefektivnější cviky pro posílení stehenních svalů. Zapojují kvadricepsy, hamstringy i hýžďové svaly. Pro správné provedení dřepu se postavte s nohama na šířku ramen, špičky směřují mírně ven. S rovnými zády a zpevněným středem těla pomalu klesejte dolů, jako byste si chtěli sednout na židli. Kolena by měla kopírovat směr špiček a neměla by přesahovat přes ně. Jděte dolů tak hluboko, jak vám to vaše flexibilita dovolí, ideálně do bodu, kdy jsou stehna rovnoběžně s podlahou. Poté se s výdechem vraťte zpět do stoje. Pro zvýšení intenzity můžete dřepy provádět s činkami, kettlebellem nebo s vlastní vahou. Důležité je dbát na správnou techniku a postupné zvyšování zátěže.

Výpady vpřed pro štíhlé nohy

Výpady vpřed patří mezi klasické cviky na nohy a zadek, které zvládnete i doma bez speciálního vybavení. Jsou skvělé pro budování síly, zlepšení rovnováhy a koordinace. Existuje mnoho variant výpadů, takže si je můžete přizpůsobit své kondici a cílům.

Začněte ve stoji s nohama na šířku boků. Udělejte dlouhý krok vpřed jednou nohou a snižujte tělo, dokud se koleno zadní nohy téměř nedotkne země. Obě kolena by měla svírat úhel 90 stupňů. Váhu mějte na patě přední nohy a vraťte se do výchozí pozice. Opakujte na druhou nohu.

Dbejte na správnou techniku, abyste předešli zranění. Záda držte rovná, ramena stažená dozadu a dolů a břicho zpevněné. Pokud s výpady začínáte, zkuste si nejprve osvojit techniku bez zátěže. Postupně můžete přidávat závaží v podobě lahví s vodou nebo jednoručních činek.

Zanožování pro pevný zadeček

Zanožování je skvělý cvik na posílení hýžďových svalů, ale i pro zlepšení stability a držení těla. Existuje mnoho variant, takže si každý najde tu pravou. Pro začátečníky je vhodné cvičit bez zátěže, postupně je možné přidávat závaží na kotníky nebo odporové gumy. Důležité je dbát na správnou techniku – rovná záda, zpevněný střed těla a kontrolovaný pohyb. Pohyb vychází z hýždí, ne ze zad. Neprohýbejte se v bedrech a nezapojujte spodní část zad. Cvičte pomalu a tahem, ne švihem. Zanožování můžete zařadit do svého tréninku 2-3x týdně. Pro dosažení nejlepších výsledků je vhodné kombinovat ho s dalšími cviky na nohy a zadek, jako jsou dřepy, výpady nebo glute bridge.

Unožování vleže na boku

Unožování vleže na boku je izolovaný cvik zaměřený na posílení středního svalu hýžďového (gluteus medius). Tento sval hraje důležitou roli ve stabilizaci pánve a kyčlí, což je klíčové pro správné držení těla a prevenci bolestí zad. Cvik je vhodný pro všechny úrovně pokročilosti, jelikož jeho obtížnost lze snadno upravit.

Provedení cviku: Lehněte si na bok s nataženýma nohama, jedna na druhé. Opřete se o předloktí spodní ruky a hlavu si položte na horní ruku. Spodní nohu můžete mírně pokrčit pro lepší stabilitu. S výdechem zvedněte horní nohu nahoru, aniž byste rotovali trupem. Pohyb by měl vycházet z kyčle, ne z páteře. S nádechem pomalu spusťte nohu zpět dolů. Cvik opakujte 10-15krát na každou stranu ve 2-3 sériích.

Pro zvýšení obtížnosti cviku můžete použít odporovou gumu, kterou si navléknete nad kolena. Dbejte na to, abyste během cvičení udržovali rovná záda a zpevněný střed těla.

Protažení po cvičení

Pořádný strečink po cvičení je stejně důležitý jako samotný trénink. Pomáhá uvolnit napjaté svaly, zlepšuje rozsah pohybu a předchází zraněním. Věnujte mu proto dostatek času a proveďte každý cvik pomalu a kontrolovaně. Zaměřte se na hlavní svalové skupiny, jako jsou nohy, záda, hrudník a paže. Protahujte se do té míry, dokud necítíte mírné napětí, ale nikdy ne bolest. Vydržte v každé pozici alespoň 30 sekund a dýchejte zhluboka. Pravidelné protahování po cvičení vám pomůže k lepší flexibilitě, sníží riziko svalové horečky a podpoří regeneraci svalů. Nezapomeňte, že protahování by mělo být příjemnou součástí vašeho tréninku, a ne utrpením.

Publikováno: 04. 06. 2024

Kategorie: fitness

Autor: Anna Pospíšilová

Tagy: cviky na stehna a boky | exercises for thighs and hips