Panadol sirup: Úleva pro vaše malé hrdiny

Panadol Sirup

Panadol v sirupové formě je mezi rodiči velmi oblíbený lék, který se často používá u dětských pacientů. Děti ho mají rády hlavně proto, že má příjemnou sladkou chuť a obsahuje osvědčenou látku paracetamol. Ten pomáhá při bolesti a spolehlivě sráží teplotu, když má dítě horečku. I když si tento sirup můžete běžně koupit v lékárně bez receptu, je potřeba dávat pozor na správné dávkování a délku užívání. Než začnete Panadol sirup podávat, poraďte se raději s lékařem nebo lékárníkem - zejména u malých dětí, dlouhodobě nemocných nebo v případě těhotenství a kojení. Správné použití léku je totiž základem jeho bezpečnosti a účinnosti.

Co je Panadol sirup?

Když vaše dítě trápí horečka nebo bolest, Panadol sirup je osvědčenou volbou. Jde o dětský lék s obsahem paracetamolu, který je k dětskému žaludku obzvlášť šetrný. Panadol sirup spolehlivě zabírá na horečku i bolest, a díky různým příchutím ho děti od 3 měsíců věku dobře snášejí. Pro správné dávkování je klíčová váha a věk vašeho dítěte - proto si nezapomeňte přečíst příbalový leták nebo se poradit s pediatrem. Bezpečnost je na prvním místě, takže před podáním jakéhokoliv léku pečlivě prostudujte všechny pokyny. V případě pochybností se nebojte obrátit na lékaře nebo lékárníka, kteří vám rádi poradí.

Kdy použít Panadol sirup?

Panadol sirup je skvělý pomocník při zvládání bolesti a horeček. Obsahuje paracetamol, což je osvědčená látka na tišení bolesti a snižování teploty. Je to vlastně tekutá varianta běžných tablet.

Pro naše nejmenší je sirup ideální volbou, protože jim odpadá trápení s polykáním tabletek. Když děti trápí bolest hlavičky, zoubků nebo je škrábe v krčku, Panadol sirup jim uleví. Stejně tak pomůže, když je bolí svaly nebo klouby. A samozřejmě, když jim vyskočí teplota, sirup ji pomůže snížit.

Než ale Panadol sirup dětem podáte, zajděte se poradit do lékárny nebo k doktorovi. Ti vám nejlépe řeknou, jestli je to ta správná volba pro vaše dítě.

Dávkování pro děti

Panadol sirup pomáhá dětem od bolesti a snižuje horečku. Než ho dětem podáte, přečtěte si pozorně návod v krabičce. Každému dítěti dáváme jinou dávku podle toho, kolik váží a jak je staré. K odměření správného množství použijte vždycky přiloženou odměrku nebo stříkačku. Běžnou lžičku z kuchyně nikdy nepoužívejte, mohli byste dát dítěti moc velkou dávku. Pokud si nejste jistí, kolik sirupu podat, zeptejte se doktora nebo v lékárně. Pamatujte, že léčit se na vlastní pěst může být rizikové. Je důležité dodržovat doporučené množství a nepřekračovat denní limit. Když se dítěti neudělá lépe do tří dnů nebo se mu přitíží, zajděte k lékaři. To samé platí, pokud se objeví alergické reakce jako vyrážka, svědění nebo oteklá kůže.

Možné vedlejší účinky

Panadol v sirupové formě může občas způsobit vedlejší účinky, ale to neznamená, že je zažije každý. Kdybyste zpozorovali jakékoliv neobvyklé reakce, i ty, které tady nejsou zmíněné, řekněte to doktorovi nebo zajděte do lékárny. Docela běžně, asi u jednoho člověka ze sta, se může objevit průjem, pocit na zvracení nebo bolesti břicha. Většinou to není nic vážného a samo to přejde. Kdyby tyto potíže neustupovaly nebo byly horší, zajděte radši k lékaři. Výjimečně se můžou objevit vážnější alergické reakce - třeba vyrážka, svědění kůže, oteklý obličej, rty, jazyk nebo krk, problémy s dýcháním, nebo dokonce mdloby. Pokud by se něco takového stalo, je potřeba okamžitě vyhledat doktora. Mějte na paměti, že tohle jsou jen některé možné vedlejší účinky. Je důležité si přečíst leták v krabičce a poslouchat, co vám řekne doktor nebo lékárník.

Vlastnost Panadol Sirup Paralen Sirup
Účinná látka Paracetamol Paracetamol
Doporučené dávkování pro děti (2-5 let) 125 mg 120 mg

Interakce s jinými léky

Panadol sirup je lék s obsahem paracetamolu. Než ho začnete užívat, promluvte si se svým doktorem nebo v lékárně, zvlášť pokud berete další léky - i ty volně prodejné, bylinky nebo výživové doplňky.

Je dobré vědět, že Panadol sirup může reagovat s jinými léky, nebo naopak jiné léky mohou měnit jeho účinek. Týká se to hlavně léků na:

- epilepsii (třeba lamotrigin, fenytoin nebo karbamazepin)

- ředění krve (například warfarin)

- tuberkulózu (jako rifampicin nebo isoniazid)

- nevolnost a zvracení (metoklopramid, domperidon)

- vysoký cholesterol (cholestyramin)

- a léků s paracetamolem, kde hrozí předávkování

Pokud si nejste jistí, jestli se vás tohle týká, zajděte se poradit do lékárny nebo k doktorovi. Ti vám nejlíp vysvětlí, které léky by mohly s Panadolem reagovat a jak tomu předejít.

Pamatujte, že každý jsme jiný a ne všechny léky musí reagovat stejně. Proto je lepší se vždycky poradit s odborníkem a pozorně si přečíst příbalový leták. Váš doktor nebo lékárník vám určitě rádi poradí.

Uchovávání Panadol sirupu

Jako každý lék, i Panadol sirup musíte bezpečně uložit tam, kde na něj děti nedosáhnou a neuvidí ho. Když sirup špatně skladujete, nemusí pak správně fungovat a pomáhat. Než začnete Panadol sirup používat, určitě si projděte příbalovou informaci - tam se dozvíte všechno o tom, jak se má skladovat. Sirup potřebuje být v původní krabičce na suchém místě, kde není tepleji než 25 stupňů, aby ho nepoškodilo světlo nebo vlhkost. Jakmile sirup otevřete, hlídejte si datum spotřeby na obalu. Prošlý lék v žádném případě neužívejte. Kdybyste si nebyli jistí, jak správně Panadol sirup skladovat, zajděte do lékárny a zeptejte se.

Kdy vyhledat lékaře

Když potřebujete dát dítěti Panadol sirup, je fakt důležité být opatrný. I když je to běžný lék, není dobré ho dávat jen tak zbytečně. Vždycky je lepší se podívat do příbalového letáku nebo se zeptat v lékárně, jak na to. Většinou s ním nebývají problémy, ale někdy se může stát, že tělo nezareaguje úplně dobře. Kdyby teplota nebo bolest neustupovala ani po třech dnech braní sirupu, určitě zajděte k doktorovi. To samé platí, když se objeví něco divného - třeba svědění, vyrážka nebo potíže s dýcháním. Nebo kdyby začalo bolet břicho víc než obvykle. V takových případech neváhejte a běžte rovnou k lékaři. Je fakt důležité nepředepisovat si léky sami, i když jsou volně prodejné. Radši se vždycky poraďte s doktorem nebo v lékárně. Oni nejlíp ví, co vašemu tělu prospěje a co by naopak mohlo uškodit.

Panadol sirup, úleva sladká jako spánek andělátka, ale pozor, i andělé umějí být zrádní.

Anežka Dvořáková

Když vás trápí horečka nebo bolest, Panadol sirup může být skvělým pomocníkem. Je sice volně prodejný v lékárně, ale nezapomeňte, že jde pořád o lék, se kterým musíme zacházet rozumně. Než ho začnete užívat, mrkněte do příbalového letáku - najdete tam všechno potřebné o správném dávkování. Léčit se na vlastní pěst není zrovna nejchytřejší nápad, takže pokud si nejste jistí, zajděte radši do lékárny nebo k doktorovi. Sirup schovejte někam, kde na něj děti nedosáhnou, a jakmile vyprší datum spotřeby, rovnou ho vyhoďte. Na zdraví by se šetřit nemělo, proto buďte při užívání léků opatrní a zodpovědní.

Publikováno: 11. 05. 2025

Kategorie: zdraví